kamermūzikas koncerts “VĒLĪNAIS ZELTS. BRĀMSA NOSLĒPUMS.”

Oleru muižā piektdien, 2024.gada 25.oktobrī plkst.19.00.

 

kamermūzikas koncerts “VĒLĪNAIS ZELTS. BRĀMSA NOSLĒPUMS.”

 

Māra Botmane - čells, Aleksandrs Kalējs - klavieres,  Dāvis Sliecāns - alts.  

 

Programmā:  J.Brāms, R.Šūmanis, K.Šūmane, P.Plakidis.

 

Šajā programmā duets deGlosa, kuru veido Stavangeras simfoniskā orķestra pirmais altists Dāvis Sliecāns un pianists Aleksandrs Kalējs, apvienojas ar daudzpusīgo čellisti Māru Botmani, lai kopīgi atzīmētu Johannesa Brāmsa 190. jubilejas izskaņu un dižā romantiķa mūziku interpretētu tādā tembrālā skanējumā, kādu pats skaņradis visticamāk nav pat piedzīvojis. No Brāmsa vēstulēm Klārai Šūmanei varam noprast, ka 57 gadu vecumā viņš bija nolēmis pārtraukt komponēt un gandrīz gadu tiešām arī radoši klusēja. Bet tad Brāmss dodas uz Vāciju, lai dzirdētu Meiningenes orķestri Friča Šteinbaha vadībā... Vēl joprojām šī diriģenta vārds tiek saistīts ar spilgtām Brāmsa mūzikas interpretācijām, bet daudz spēcīgāku iespaidu uz komponistu šī ceļojuma laikā atstāja orķestra jaunais klarnetists Rihards Mīlfelds. Viņa tonis un muzikalitāte tik ļoti saviļņoja meistaru, ka viņš atgriežas pie kompozīcijas un citstarp rada arī četrus opusus, kurā klarnete spēlē galveno lomu. Divi no tiem – Trio un Sonāte – gan versijā altam, iekļauti arī šajā programmā. Līdzās tiem likti Brāmsa dzīvē tik nozīmīgā Šūmaņu pāra skaņdarbi, kā arī mūsu pašu lepnuma Pētera Plakida dzirkstošais “Veltījums Brāmsam“.

 

Ieeja par ziedojumiem. Tā kā vietu skaits ierobežots , lūdzam obligāti pieteikt savu apmeklējumu līdz 24.oktobrim, e-pasts olerumuiza@gmail.com . Pieteikumā norādīt -  apmeklētāju skaitu.

 

 

Pasākumu atbalsta VSIA "Latvijas Koncerti", Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība un un biedrība "Oleru muiža".

 

Uz tikšanos!

Oleru muižas komanda.

 

 

Attēlā: Māra Botmane, Aleksandrs Kalējs un Dāvis Sliecāns.

Kamermūzikas koncerts „Fuzettes stāsti”

Kamermūzikas koncerts „Fuzettes stāsti” Oleru muižā sestdien, 2024.gada 24.augustā plkst.18.00.

 

Liene Denisjuka-Straupe (flauta)

Kristīne Paula (klavieres)

Baiba Tilhena (saksofons)

Varis Klausītājs (stāstnieks)

 

Programmā: Č.Korea, K.Makmaikla, K.San-Sānss, V.Viljamss, R.Mučinskis, Š.Lefebrē

 

Impulsu koncertprogrammas Fuzettes stāsti rosināja amerikāņu komponista Roberta Mučinska skaņdarbs flautai, alta saksofonam, klavierēm un stāstniekam Tarantula Fuzette. Tas ir stāsts par Arizonas tuksnesī mītošu tarantulu meitenīti, kas iepazīst pasauli tās visdažādākajās izpausmēs, taču galvenā stāstā iekļautā atziņa ir prasme novērtēt atšķirīgo gan sevī, gan citos. Mučinska skaņdarbā Fuzette atklāj draudzības spēku, taču turpmākajā koncerta gaitā līdztekus stāstnieka Vara Klausītāja improvizatoriskajiem stāstiem Fuzette mācīsies dejot baletu, gleznot, kā arī klausīsies dažādas pasakas un baudīs mūziku.

 

Koncerta stilistika ir daudzpusīga, sākot ar džeza noskaņām un beidzot ar romantismu. Čika Koreas cikls Bērnu dziesmas ir ieturēts minimālistiskā džeza stilā, kas ir pārlikts flautas, saksofona un klavieru instrumentācijā, savukārt Mučinska darba stilistika vairāk tuvināta franču romantiski / impresionistiskai ievirzei. Koncertā iekļauta arī britu postmodernā romantiķa Iana Klārka kompozīcija Deep Blue flautai un klavierēm, kur būs dzirdami tādi neikdienišķi flautas spēles paņēmieni, kā paplašinātā tehnika. Iespējams, daudziem britu komponista Ralfa Vogana Viljamsa daiļrade nav īpaši pazīstama, taču viņš ir sarakstījis burvīgu Baleta svītu flautai un klavierēm, kas stilistiski vairāk līdzinās postmodernistiskam romantismam. Savukārt amerikānietes Katrīnas Makmaiklas kompozīcijā Fusion burtiski saplūdīs gan džeza, gan lirisma intonācijas, kas izvēršas savstarpējā rotaļā baritona saksofonistes Baibas Tilhenas un pianistes Kristīnes Paulas saspēlē. Koncertu ir iecerēts noslēgt ar Šarla Lefebrē Balādi trio sastāvā kā stāstu ar laimīgām beigām un gaišu noskaņu. Katrā ziņā šī programma nav prāta mežģis un, visticamāk, atstās uz klausītājiem patīkamu iespaidu par kamermūzikas koncertu kā izzinošu un reizē arī izklaidējošu notikumu.

 

Ieeja par ziedojumiem. Tā kā vietu skaits ierobežots , lūdzam obligāti pieteikt savu apmeklējumu līdz 22.augustam, e-pasts olerumuiza@gmail.com . Pieteikumā norādīt -  apmeklētāju skaitu.

 

Pasākumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība un biedrība "Oleru muiža".

 

Uz tikšanos Oleru muižā!

 

 

Attēlā: Liene Denisjuka-Straupe, Baiba Tilhena, Kristīne Paula un Varis Klausītājs

LITERĀRI MUZIKĀLA PROGRAMMA MEITENE UN EŅĢEĻI

 

PIETEIKŠANĀS UZ PASĀKUMU IR BEIGUSIES

 

 

Oleru muižā sestdien, 2024.gada 6.jūlijā plkst.18.00.

 

Sinfonietta Rīga stīgu kvartets :  Agnese Kanniņa  - vijole, Kristiāna Krūskopa - vijole, Artūrs Gailis - alts un Kārlis Klotiņš - čells.

Normunds Šnē - elektronika.

Dāvis Eņģelis - stāstnieks.

 

Programmā:  Francis Šūberts, Džordžs Krams.

 

Programma “Meitene un eņģeļi” iecerēta kā dialogs starp divām savu laikmetu simbolizējošām kompozīcijām – Šūberta 14. stīgu kvartetu reminorā “Nāve un meitene” (1824) un Krama elektrisko stīgu kvartetu “Melnie eņģeļi” (1970). Šūberta kvartets ir romantisma laikmeta dvašas caurstrāvots ar asiem kontrastiem, pilns sajūsmas, dramatisma un skaistuma. Komponists ir izmantojis pats savas dziesmas tēmu, līdz ar to saturiski šeit Nāve ir Meitenes mīļotais. Meitene ir jauna un grib dzīvot, bet Nāve viņai sola saldu mieru savās skavās. Toties Krama opuss ir skaņā neparasts, elektriskiem efektiem papildināts opuss, kur kvarteta mūziķi spēlē arī uz glāzēm, izmanto savas balsis un dažādus sitaminstrumentus. Krams ir citējis Šūberta melodiju, līdz ar to šie opusi, lai arī tik dažādi, ir arī tematiski saistīti. Skaņdarbs radīts Vjetnamas kara iespaidā, un autora iecerē tā ir līdzība ar mūsu vētraino laikmetu. No Šūberta laika harmoniskajiem ideāliem klausītājs nonāk kritušo eņģeļu, numeroloģijas un Bābeliska valodu haosa pasaulē. Tas ir kā sirreāls piedzīvojums ar saknēm mūslaiku realitātē. Krama opusā kvartets ir elektriski apskaņots, par ko rūpējas Normunds Šnē. Dāvis Eņģelis ar savu stāstījumu ieved klausītājus skaņdarbu tēlu pasaulē.

 

Ieeja par ziedojumiem. Tā kā vietu skaits ir ierobežots, PIETEIKŠANĀS UZ PASĀKUMU IR BEIGUSIES.

 

Pasākumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība un un biedrība "Oleru muiža".

 

Pirms koncerta ierēķiniet laiku arī Muižas dārza apskatei !

Uz tikšanos!

 

Oleru muižas komanda.

 

Attēls: Agnese Kanniņa, Kristiāna Krūskopa, Artūrs Gailis , Kārlis Klotiņš un Normunds Šnē.

Kamermūzikas koncerts “Bohēmijas kvarteti” Oleru muižā

18.maijā plkst. 18.00 kamermūzikas koncerts “Bohēmijas kvarteti” Oleru muižā, uz kuru aicina izpildītājmākslinieki - Alīna Vižine /vijole/, Jevgēnija Frolova /alts/, Beatrise Silvija Blauberga /čells/ un Kārlis Gunārs Tirzītis /klavieres/.

Koncerta programma: Gustavs Mālers, Antonīns Dvoržāks un Bohuslavs Martinū .

 

Starptautiski pieredzējušo jauno mūziķu satikšanās koncertprogrammā “Bohēmijas kvarteti”, kas veltīta trīs šai gleznainajā reģionā dzimušo komponistu romantiskas ekspresijas un krāšņa dramatisma cauraustajiem klavieru kvartetiem. Viņu lasījumā skanēs gan Mālera vienīgais instrumentālais kamerdarbs – austrieša 16 gadu vecumā komponētais Klavieru kvartets, kas droši pieskaitāms žanra “zelta repertuāram”, gan Dvoržāka mākslinieciskā brieduma gados tapušais jūsmas un pārdomu pilnais Otrais klavieru kvartets, kā arī Bohuslava Martinu kompozīcija, kurā neoklasicisma noskaņas savijas ar impresionisma un džeza mūzikas elementiem.

Ieeja par ziedojumiem.

 

Tā kā vietu skaits ierobežots ,

lūdzam obligāti pieteikt savu apmeklējumu līdz 16.maijam, e-pasts olerumuiza@gmail.com . Pieteikumā norādīt dalībnieku skaitu.

 

Koncertu atbalsta VSIA "Latvijas Koncerti", VKKF mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” , Vidzemes plānošanas reģions, Valmieras novada pašvaldība un biedrība "Oleru muiža".

 

Visi laipni aicināti!

 

 

Attēls : Alīna Vižine, Jevgēnija Frolova , Beatrise Silvija Blauberga un Kārlis Gunārs Tirzītis

Meistarklase “Viss par un ap lineļļas krāsu”

 

PIETEIKŠANĀS MEISTARKLASEI IR BEIGUSIES !

 

“Viss par un ap lineļļas krāsu” vienas dienas meistarklasei Oleru muižā - 9.12.2023. plkst.11.00.

 

Biedrība “Oleru muiža” aicina pieteikties meistarklasei “Viss par un ap lineļļas krāsu”, kas notiks 9.decembrī Oleru muižā, sākums plkst.11.00. Meistarklases ietvaros varēs praktiski apgūt krāsas lietošanas principus un krāsošanas iemaņas un saņemt atbildes uz ar tematu saistītiem jautājumiem.

 

Meistarklases mērķis ir sniegt visiem interesentiem zināšanas par lineļļas krāsas lietošanu.

Dalība meistarklasē ir bez maksas.

PAPILDUS INFORMĀCIJA : 29251565 Kārlis.

Sakarā ar ierobežoto vietu skaitu, pieteikšanās meistarklasei ir beigusies!

 

Meistarklasi vadīs restaurators, tradicionālo krāsu meistars Edgars Raitums un restaurācijas speciālists Mg.art Kārlis Zemītis, demonstrējot paņēmienus un tehnikas vislabākā rezultāta sasniegšanai.

 

Meistarklasi organizē biedrība “Oleru muiža”, to atbalsta Valmieras novada pašvaldība.

 

 

Attēla autors Guna Raituma. Attēlā: Kārlis Zemītis, Juris Zviedrāns un Edgars Raitums

Aptauja - Sabiedrības viedoklis par Oleru muižas dārzu

Biedrība “Oleru muiža” plāno piedalīties biedrības “No Salacas līdz Rūjai” izsludinātajā LEADER projektu konkursā ar ieceri uzlabot kultūras pakalpojumu kvalitāti un pieejamību Oleru muižas vēsturiskajā dārzā.

Projekta ietvaros plānots uzsākt pastaigu celiņu seguma uzlabošanu un insektu ierobežošanu dārzā.

Lūdzam sniegt savu vērtējumu idejai un sniegt ierosinājumus, aizpildot īsu aptaujas anketu līdz 15.novembrim! Anketa ir anonīma un tajā iegūtie dati tiks izmantoti tikai rezultātu analīzei apkopotā veidā. Aptauja pieejama ŠEIT.

 

 

 

 

Attēls. Skats uz Oleru muižas dārzu.

Koncertprogramma “Eksotiskās dejas”

Kamermūzikas koncerts „Eksotiskās dejas” Oleru muižā piektdien, 2023.gada 18.augustā plkst.19.00.

 

Aigars Raumanis, saksofons
Reinis Tomiņš, sitaminstrumenti

 

Programmā:

Astors Pjacolla, Akira Jujama, Žans Fransuā, Gabriela Ortisa, Deivids Longs, Glens Palmers u.c.

 

Koncertprogrammā “Eksotiskās dejas” apvienojušies divi spilgti jaunie talanti – sitaminstrumentālists Reinis Tomiņš un saksofonists, Lielās mūzikas balvas laureāts Aigars Raumanis. Tas būs ne vien skaniski aizraujošs ceļojums pa eksotiskām zemēm, bet arī pa daudzveidīgo sitaminstrumentu pasauli – ar virtuozu graciozitāti Reinis ieskandinās marakasus, bongus, džambas, šeikerus, arī marimbu un vibrafonu, lieliski sabalsojoties ar Aigara meistarīgās saksofonspēles tembrālo krāsainību. Saskanīgais duets programmai izvēlējies kompozīcijas no dažnedažādām pasaules malām – Gabriela Ortisa savā Estudio Tongolele spēlējas ar dzimtās Meksikas ritmiem, bet japānis Akira Jujama Divertismentā rotaļājas ar daudzveidīgajām marimbas toņkrāsām, muzikāli joki skan amerikāņa Deivida Longa Practus Interruptus, bet Glens Palmers kolorītajā 1990 Ballroom Blitz atskatās uz deju vēsturi, savukārt jaunā tembrālā veidolā, pateicoties Raumaņa un Tomiņa aranžijām, skan tango lielmeistara, argentīnieša Astora Pjacolas miniatūras un francūža Žana Fransuā cikls “Eksotiskās dejas”.

 

Ieeja par ziedojumiem. Tā kā vietu skaits ierobežots , lūdzam obligāti pieteikt savu apmeklējumu līdz 16.augustam, e-pasts olerumuiza@gmail.com . Pieteikumā norādīt - Eksotiskās dejas, Vārds Uzvārds un dalībnieku skaits.

 

Pasākumu atbalsta Valmieras novada pašvaldība, VSIA "Latvijas Koncerti" un un biedrība "Oleru muiža".

 

Pirms koncerta ierēķiniet laiku arī Muižas dārza apskatei !

Uz tikšanos!

 

Oleru muižas komanda.

 

 

Attēlā: Aigars Raumanis un Reinis Tomiņš

RIX klavieru kvarteta koncerts Oleru muižā

2023.gada 29.jūlijā plkst. 18.00 Oleru muižā tradicionālais RIX klavieru kvarteta vasaras koncerts. 

Šogad aprit 30 gadi, kopš ansambļa mūziķi uzsāka savu kopējo sadarbību. Un tikai nedaudz mazāk gadu kopš RIX klavieru kvartets  ir kopā ar mums Oleru muižā.

 

RIX klavieru kvartets:

Sandis Šteinbergs (vijole)

Ilze Kļava (alts)

Reinis Birznieks (čells)

Jānis Maļeckis (klavieres)

 

Programmā:

Selga Mence Klavieru kvartets,
Tālivaldis Ķeniņš Klavieru kvartets No. 1,
J. Brāmss Klavieru kvartets No.3, op.60.

 

Ieeja par ziedojumiem. Tā kā vietu skaits ierobežots ,

lūdzam obligāti pieteikt savu apmeklējumu līdz 27.jūlijam, e-pasts olerumuiza@gmail.com . Pieteikumā norādīt - RIX klavieru kvartets, Vārds Uzvārds un dalībnieku skaits.

 

Pēc koncerta neliela “afterpārtija”.

Mēs atradīsim glāzes Jūsu atnestajam vīnam.

 

Pasākumu atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, Valmieras novada pašvaldība un biedrība "Oleru muiža".

 

Pirms koncerta ierēķiniet laiku arī Muižas dārza apskatei !

Uz tikšanos!

 

Oleru muižas komanda.

 

Attēlā: RIX klavieru kvartets

"Henrijs Pērsels. Džezbaroks"

Oleru muižā svētdien, 2023.gada 28.maijā plkst.15.00.

 

Senās mūzikas programma "Henrijs Pērsels. Džezbaroks"

 

Jānis Strazdiņš (balss)

Lāsma Meldere-Šestakova (baroka vijole)

Jānis Rubiks (kontrabass)

Aigars Reinis (ērģeļpozitīvs)

 

Programmā: Henrijs Pērsels, Džons Eklss, Nikolā Mateiss, improvizācijas

 

Kas gan kopīgs džezam un barokam? – Improvizācija! Šo atklāsmi savā aizraujošajā programmā spilgti atklāj četri īsteni savas jomas speciālisti. Viņu uzmanības lokā ir Anglijā tapusi baroka mūzika un to komentējošas improvizācijas. Līdzās pasaulslavenā Henrija Pērsela skaņumākslai skan arī mazāk zināmu Londonas komponistu – Džona Eklsa un Nikolā Mateisa mūzika. Dzīvespriecīgas dejas mijas ar dramatiskiem pārdzīvojumiem, valdzinošs skaistums – ar melanholiskām pārdomām, bet improvizācijas – ar Jāņa Strazdiņa stāstījumiem par laikmetu, skaņdarbiem un tajos iedzīvinātajiem tēliem.

 

 

Ieeja par ziedojumiem muižas Kungu mājas atjaunošanai. Vietu skaits ierobežots ! PIETEIKŠANĀS BEIGUSIES!

 

Pasākumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība, VSIA "Latvijas Koncerti" un biedrība "Oleru muiža".

 

Pirms koncerta ierēķiniet laiku arī Muižas dārza apskatei !

Uz tikšanos!

Oleru muižas komanda.

 

 

Attēlā: Jānis Rubiks, Jānis Strazdiņš, Lāsma Meldere-Šestakova, un Aigars Reinis

Meistarklase “Ķitēto logu atjaunošana, saglabāšana un ilglaicīga uzturēšana”

Aicinam pieteikties Ķitēto logu atjaunošana, saglabāšana un ilglaicīga uzturēšana” vienas dienas meistarklasei Oleru muižā - 5.11.2022.

 

Biedrība “Oleru muiža” aicina pieteikties meistarklasei Ķitēto logu atjaunošana, saglabāšana un ilglaicīga uzturēšana”, kas notiks 5.novembrī Oleru muižā, sākums plkst.11.00. Meistarklases ietvaros varēs praktiski apgūt logu ķitēšanas un krāsošanas iemaņas un saņemt atbildes uz ar tematu saistītiem jautājumiem.

 

Meistarklases mērķis ir sniegt ēku īpašniekiem, apsaimniekotājiem un citiem interesentiem zināšanas par ķitēto logu uzturēšanu, atjaunošanu un pielāgošanu mūsdienu siltumtehniskajām prasībām.

Dalība meistarklasē ir bez maksas.

PIETEIKŠANĀS MEISTARKLASEI LĪDZ 4.11.2022. pa e-pastu: olerumuiza@gmail.com (dalībnieka vārds, uzvārds, kontakttālrunis). PAPILDUS INFORMĀCIJA : 29251565 Kārlis.

Meistarklasi vadīs restaurācijas speciālists Mg.art Kārlis Zemītis, demonstrējot paņēmienus un tehnikas vislabākā rezultāta sasniegšanai.

 

Meistarklasi organizē biedrība “Oleru muiža” sadarbībā ar Valmieras integrēto bibliotēku.

 

Attēlā: ķitēti verandas logi Āgenskalnā

Sniedzes Prauliņas un Uģa Prauliņa koncerts Oleru muižā

Ziemsvētku laika meditatīvā koncertprogrammā 

Brīvība un mēs 

Oleru muižā 2022.gada 10decembrī plkst. 17.00

uzstāsies un savus muzikālos rokrakstus sapludinās Sniedze Prauliņa un Uģis Prauliņš. 

 

Koncertā skanēs abu mākslinieku kompozīcijas - skaņu gleznas,  dziesmas un improvizācijas
 

Ieeja par ziedojumiem. 

 

Vietu skaits ierobežots - lūdzam obligāti pieteikt savu apmeklējumu līdz 9.decembrim, e-pasts olerumuiza@gmail.com . Pieteikumā, lūdzu, norādīt  apmeklētāju skaitu. 

 

Pasākumu atbalsta Valmieras novada pašvaldība un biedrība "Oleru muiža".

 

Uģis Prauliņš: “Ikdienā mēs esam iesaistīti savās nozarēs. Ir labi ik pa laikam 
satikties arī skaņās, mūzikā. Tiekamies Oleru muižā!”

https://www.festivalporta.lv/lv/makslinieki/sniedze-praulina

www.ugispraulins.com

 

 

Attēlā : Sniedze Prauliņa un Uģis Prauliņš

Tikai vienas dienas mājas restorāns Oleru muižā sadarbībā ar pusdienLAUX !

Mīļie Oleru muižas pasākumu atbalstītāji!

 

Nu jau tradicionālais vienas dienas mājas restorāns – 2022.gada 3.decembrī Oleru muižā!

Šai reizē mums palīdzēs mūsu draugi Marta & Madara no pusdienLAUX ar veģetāro ēdienu klāstu un mūsu speciālais viesis Laura Martens no Vācijas.

Viesus uzņemsim  12.00, 15.00 un 18.00.

Izvēlēto ierašanās laiku, lūdzu, piesakiet iepriekš, zvanot  Kārlim (tel. 29251565).

 

Papildus info:

Par pusdienLAUX žurnāla “Lauku Māja” novembra numurā

www.instagram.com/laux.lv/

https://www.facebook.com/laux.lv

www.instagram.com/olerumuiza/

https://www.facebook.com/OleruMuiza

 

Visi ar pasākumu saistītie jautājumi:

Kārlis, t. 29251565 vai Ieva, t. 29224494

 

Ar nepacietību gaidam ciemos!

 

 

Attēlā: skats Oleru muižā

“Dārza stāsti” Oleru muižā 2022

“Dārza stāsti” Oleru muižā

Cetutdien, 2022.gada 4.augustā plkst.10.00,  Oleru muižā

 

Mīļie domubiedri! Šoreiz stāsti par vēsturisko lauku ainavu, latviešu valodas bagātību, apbūvi, mazpilsētu vides saglabāšanu un to vietu kultūrvēsturiskajā mantojumā, tiks virzīti, lai veicinātu radošās domas un estētiskas vides un Vidzemei raksturīgas kultūrainavas atgriešanu ikdienas dzīvē.

Kaut arī mums ir izdevies uzaicināt labākos Latvijas speciālistus, kuru dzīve pamatā rit akadēmiskajā vidē, aicināti ir visi interesenti ar un bez priekšzināšanām, pašvaldību speciālisti plānošanas un vides jomā, bibliotēku darbinieki, māju īpašnieki, skolēni un studenti, daiļās dārznieces u.c. 


10.00  "Mazpilsētu kultūrvides autentiskums un tā saglabāšana."

Ilmārs Dirveiks, arhitekts, zinātņu doktors, SIA „Arhitektoniskās izpētes grupa” izpētes arhitekts.

11.00 "Vidzemes lauku sēta Latvijas kultūrainavā un tās attīstības iespējas. Lauku sētu vietvārdi."

Jorens Plūksnis, Mag. Hist., Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, Vidzemes reģionālā nodaļa.

12.00  "Putnu latvisko nosaukumu izcelsme un lietošanas vēsture".

Māris Strazds, doktora grāds zooloģijā, pētījumu virzieni - melnā stārķa aizsardzība; saimnieciskās darbības ietekme uz dabas daudzveidību; putnu latvisko nosaukumu izcelsme un lietošanas vesture.

13.00 Tējas pauze.

14.00 "Diskusijas Oleru muižas dārzā." Iepazīšanās ar apkārtni, sarunas par un ap ainavu.

Ieva Zemīte, Ilmārs Dirveiks, Jorens Plūksnis, Māris Strazds, Kārlis Zemītis un auditorija.

 

Dalība bez maksas.

Lūdzam obligāti pieteikt savu apmeklējumu līdz 3.augustam, e-pasts olerumuiza@gmail.com . Pieteikumā norādīt – “Dārza stāsti”, Vārds Uzvārds un dalībnieku skaits.

 

Pasākumu rīko biedrība “Oleru muiža” projekta "Dārza stāsti Oleru muižā" ietvaros, to atbalsta Vidzemes Plānošanas reģions, Valsts kultūrkapitāla fonds un Latvijas valsts meži un Valmieras novads.

 

FOTO: Skats no Oleru muižas loga / Sanita Sprūža

"Atvērtās dienas laukos 2022" - Iepazīšanās ar Oleru muižas 19.gs. ainavu dārzu

Oleru muiža "Atvērtās dienas laukos 2022" ietvaros piedāvā izglītojošas ekskursijas gida pavadībā 19. gs. ainavu dārzā 4.jūnijā plkst.10:00.; plkst.13:00. vai plkst.18:00.
 

Stāsts, ekskursija un cienasts - tēja/kafija ar kūku.
Ieeja pieaugušajiem 15 eur/pers.
Bērniem līdz 14 g.v. 10 eur.
Pavisam mazajiem, kuri kūku neēdīs - bez maksas.

 

Ekskursijas dalībniekiem iespēja iegādāties vēsturiskos augus, praktiskas piemiņas lietas un skatīt lauku ainavu ar aitām.
 

Lūdzam pieteikt savu apmeklējumu ar izvēlēto laiku un dalībnieku skaitu, sūtot e-pastu uz olerumuiza@gmail.com
Iepriekšēja pieteikšanās obligāta!

 

Attēlā: Oleru muižas dārza lapene.

“Dārza stāsti” Oleru muižā

 

Cetutdien, 2021.gada 16.septembrī plkst.10.00,  Oleru muižā

 

Stāsti par vēsturiskiem dārziem un šodienas risinājumiem; varēs uzzināt vēsturisko dārzu tapšanas principus un to pielietojumu mūsdienās, iepazīties ar virtuves dārzu kultūru, gūt ierosinājumu mūsdienu dārzu tapšanai pilsētvidē, sabiedrības iesaistei kopējas telpas un gaisotnes veidošanā.

 

 

10.00 - Vēsturisko dārzu restaurācija, atjaunošana un rekonstrukcija.
Juris Zviedrāns, vēsturisko ēku eksperts, celtniecības arheologs, Tāšu muižas apsaimniekotājs.

11.00 - Virtuves dārzu arhitektūra, novietojums muižu centros, būves un augi.
Juris Zviedrāns, vēsturisko ēku eksperts, celtniecības arheologs, Tāšu muižas apsaimniekotājs.

12.00 - ainavu darbnīcas ALPS ainavu arhitektes Ilzes Rukšānes stāstījums - Sporta pils dārzu iecere, iedvesma, sabiedrības iesaiste un realizācija.

13.00 - Kafija un Tēja

13.30 - Oleru muižas dārza apskate, lauka studijas, diskusijas.

 

Dalība bez maksas.

Lūdzam obligāti pieteikt savu apmeklējumu līdz 14.septembrim, e-pasts olerumuiza@gmail.com . Pieteikumā norādīt katram dalībniekam - Vārds Uzvārds/ kontakttālrunis / ir derīgs Covid-19 sertifikāts.

 

APMEKLĒTĀJU IEVĒRĪBAI:

Pasākumu var apmeklēt personas, kas ir vakcinētas pret Covid-19 vai to pārslimojušas uzrādot atbilstošu digitālo sertifikātu ar QR kodu. Neaizmirstiet uz pasākumu paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu, lai būtu iespējams pārbaudīt sertifikāta atbilstību!

 

Uz tikšanos!

 

Pasākumu rīko biedrība “Oleru muiža” projekta "Dārza stāsti Oleru muižā" ietvaros, to atbalsta Vidzemes Plānošanas reģions, Valsts kultūrkapitāla fonds un Latvijas valsts meži, Valmieras novads,  Eiropas kultūras fonds un Valmieras integrētā bibliotēka.

 

 

FOTO: Oleru muižas dārzs / Valdis Ošiņš

Haralds Sīmanis ar programmu "Pa apli"

PIETEIKŠANĀS UZ PASĀKUMU IR BEIGUSIES

 

Oleru muižā piektdien, 2021.gada 10.septembrī plkst.19.00.

 

Haralds Sīmanis ar programmu "Pa apli"

 

Piedalās: 

Haralds Sīmanis

Ilze Grunte

Andris Grunte

Ieva Akurātere

Zane Šmite

 

Ieeja par ziedojumiem. Vietu skaits ierobežots !

Lūdzam, obligāti informēt mūs, ja esat pieteicis rezervāciju un nevarat apmeklēt pasākumu e-pasts olerumuiza@gmail.com .

 

APMEKLĒTĀJU IEVĒRĪBAI:

Pasākumu var apmeklēt personas, kas ir vakcinētas pret Covid-19 vai to pārslimojušas uzrādot atbilstošu digitālo sertifikātu ar QR kodu. Neaizmirstiet uz pasākumu paņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu, lai būtu iespējams pārbaudīt sertifikāta atbilstību!

Lūdzam ierasties laicīgi, lai tos var operatīvi pārbaudīt.

 

Pasākumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kultūras menedžmenta centrs „Lauska” un biedrība "Oleru muiža".

 

Uz tikšanos!

 

Oleru muižas komanda.

 

 

Attēlā: Haralds Sīmanis, Ilze Grunte un Andris Grunte

Oleru muižā iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā

Pēc Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas izvērtējuma un Kultūras ministrijas apstiprinājuma, Oleru muižas apbūve no 2021.gada 18.jūnija ir iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā reģiona nozīmes arhitektūras piemineklis ar valsts aizsardzības Nr.9307.

 “Niansētais klasicisma miers Oleru muižas kompleksā. Ēku grupa, ainavu dārza skati un lauku dzīves ritms – ir tas, kas veido, tieši šai vietai raksturīgo, kopējo kultūrvēsturisko patinu. Klātesošie restaurācijas un atjaunošanas darbi ir daļa no izzinošā kūltūrtūrisma piedāvājuma,” tā Oleru muižu kā reģionālas nozīmes pieminekli raksturo Oleru muižas biedrības koordinatore Ieva Zemīte.

Oleru muižas apbūve ar parku un tā stādījumiem veido ainaviski izteiksmīgu un vizuāli labi uztveramu kultūrvēsturisko vidi Vidzemes novadā. Muižas apbūvi veido trīs ēkas – kungu māja, pārvaldnieka māja un klēts, celtas 18.gs. 80.–90.gados, agrīnā klasicisma stilā. Ēkas saglabājušās bez būtiskiem pārveidojumiem, tā apbūves centrālās daļas plānojums ir klasisks, izvietots ap kvadrātveida pagalmu, kura centrā atrodas apaļā formā veidots zālājs. Simetriski abās pusēs, pretī iebraucamajam ceļam, galvenā ēka – kungu māja, abās pagalma pusēs, klēts un pārvaldnieka māja (ērberģis), aiz kungu mājas izveidots dārzs un parks.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde ir noteikusi Oleru muižas apbūvei vairākas saglabājamās vērtības: muižas apbūves vēsturiskā struktūra, muižas apbūvi veidojošo ēku apjomu telpiskais risinājums un fasāžu arhitektoniski dekoratīvais risinājums, ēku vēsturiskās būvkonstrukcijas un pamatplānojums, raksturīgo tradicionālo materiālu lietojums, būvformas un paņēmieni, interjeru dekoratīvā apdare, sienu gleznojumi, apzaļumojuma sistēma, parka plānojums, stādījumi.

Saskaņā ar likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 1.pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa – kultūrvēsturiskas ainavas un atsevišķas teritorijas, kā arī atsevišķi kapi, ēku grupas un atsevišķas ēkas, mākslas darbi, iekārtas un priekšmeti, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Šī paša likuma 14.panta piektā daļa nosaka, ka Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā reģiona nozīmes pieminekli var iekļaut objektus ar noteiktam Latvijas reģionam raksturīgu īpašu zinātnisku, kultūrvēsturisku vai izglītojošu nozīmi.

 

Foto: Ainars Gaidis , Oleru muiža

Oleru muižā sieviešu vokālais trio Les Itinérantes

Piektdien, 2021.gada 23.jūlijā, plkst. 19:00 Oleru muižā.

 

Les Itinérantes – no vienas pasaules citā

Ceļojums mūzikā a capella

Manona KUZĒNA, Polīne LANGLUĀ DESVARTE un Elodī PONA

 

Sieviešu vokālais a capella trio Les Itinérantes piedāvā muzikālu ceļojumu cauri gadsimtiem četrpadsmit pasaules valodās. No viduslaikiem līdz pat korsikāņu polifonijai, trio aizrautīgi pēta bezgalīgās iespējas, ko sniedz cilvēka balss, un veidu, kā visdažādākās valodas skan mūzikā un mūsos.

 

Ieeja par ziedojumiem. Vietu skaits ierobežots !

Lūdzam obligāti pieteikt savu apmeklējumu līdz 20.jūlijam, e-pasts olerumuiza@gmail.com . Pieteikumā norādīt katram dalībniekam - Vārds Uzvārds/ kontakttālrunis / ir derīgs Covid-19 sertifikāts .

 

APMEKLĒTĀJU IEVĒRĪBAI:

Pasākums veidots atbilstoši valdības izstrādātajam "vidēji drošajam" pasākumu rīkošanas līmenim - vakcinētiem, pārslimojušiem un testētiem ar negatīvu rezultātu apmeklētājiem. Bērni līdz 12 gadiem var apmeklēt pasākumu bez testa. Līdzi jāņem PERSONU APLIECINOŠS DOKUMENTS (bērniem dzimšanas apliecība vai pase) un jāuzrāda derīgs Covid-19 sertifikāts vai negatīvs tests.

Lūdzam ierasties laicīgi, lai sertifikātus var operatīvi pārbaudīt.

 

Pasākumu atbalsta Francijas institūts Latvijā, biedrība VIA ARS, Rūjienas novada pašvaldība un biedrība "Oleru muiža".

 

Pirms koncerta ierēķiniet laiku arī Muižas dārza apskatei !

 

Attēlā: trio Les Itinérantes

Eiropas kultūras mantojuma dienas 2020 Oleru muižā

" BŪVKULTŪRA – KULTŪRAS MANTOJUMA UN BŪVNIECĪBAS TRAUSLAIS DIALOGS

 

No 25. līdz 27.septembrim Latvijā tradicionāli norisināsies Eiropas Kultūras mantojuma dienas, kuru tēma šogad ir īpaši konceptuāla – būvkultūra. Objektus nevienos kāda tipoloģiska vai funkcionāla pazīme, bet gan to tapšanas, uzturēšanas un pilnvērtīgas dzīves īpašs novērtējums. Tie ir labie paraugi, kuru iepazīšana palīdzēs veidot un trenēt katra sabiedrības locekļa izpratni par to, ko gribam redzēt sev apkārt. Būvkultūras paraugi sniegs iedvesmu, kā saglabāt un būvēt, bet sabiedrisko mediju portālā LSM.lv tiks publicēts katra objekta aizraujošais dzīvesstāsts – vairāk nekā 30 objektus komentēs Latvijas spilgtākie arhitektūras un kultūras mantojuma speciālisti.

Trauslā substance

“Būvniecība nav tikai būvizstrādājumu lietošana, konstruktīvie risinājumi un drošība, bet būtiskākais – vietas starpdisciplināra izpratne un risinājuma radoša ideja, kas orientēta uz cilvēka dzīves kvalitāti”, uzsver Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) vadītājs, arhitekts Juris Dambis. Viņš atzīst, ka kultūras mantojums saskarsmē ar mūsdienu būvniecību ir trausls." (mantojums.lv/)

 

26. un 27. septembrī plkst.14:00 Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Oleru muiža piedāvā izglītojošas pastaigas nama saimnieku pavadībā, iepazīstot muižas kungu mājas stāstu.

Lūdzam pieteikt savu apmeklējumu, sūtot e-pastu uz olerumuiza@gmail.com.

 

Iepriekšēja pieteikšanās obligāta!

 

Ieeja brīva.

Pasākumu atbalsta Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.

 

Uz tikšanos Oleru muižā!

 

Aicinam pieteikties “Krāsošana ar kaļķa krāsu” meistarklasei Oleru muižā

Biedrība “Oleru muiža” aicina pieteikties meistarklasei “Krāsošana ar kaļķa krāsu”, kas notiks 19. un 20.septembrī Oleru muižā. Meistarklases ietvaros varēs vērot paraugdemonstrējumus, praktiski darboties, saņemt atbildes uz dažādiem jautājumiem un apgūt jaunas iemaņas.

 

Meistarklases mērķis ir sniegt vēsturisko ēku apsaimniekotājiem un citiem interesentiem zināšanas par mūra fasāžu atjaunošanu izmantojot kaļķa krāsu un kaļķa krāsas galvenajiem pielietošanas paņēmieniem.

Dalība meistarklasē ir bez maksas.

 

PIETEIKŠANĀS MEISTARKLASEI LĪDZ 17.09.2019. pa e-pastu: olerumuiza@gmail.com (dalībnieka vārds, uzvārds, kontakttālrunis). PAPILDUS INFORMĀCIJA : 29251565 Kārlis. Dalībniekiem nepieciešamības gadījumā tiks nodrošināta uzturēšanās Oleru muižā.

Meistarklasi vadīs restaurators Jānis Tolpežņikovs, parādot tehnikas vislabākā rezultāta sasniegšanai.

 

Meistarklases tiek organizētas un notiek ar Vidzemes Plānošanas reģiona, Valsts kultūrkapitāla fonda un Latvijas valsts mežu programmas un Nordplus Adult programmas finansiālu atbalstu.

“Dārza stāsti” Oleru muižā

Piektdien, 2019.gada 19.jūlijā plkst.12.00,  Oleru muižā

 

Stāsti par vēsturiskiem dārziem un šodienas risinājumiem; mūsdienu dizaina, ainavas un savas identitātes meklējumiem; Ziemeļvidzemes dabas vērtībām: ķērpjiem un akmeņiem.

 

12.00 - Mg.oec. Ievas Zemīte  biedrības “Mūsdienu dārzu mazo arhitektūras formu izcelsme. Vēsturiskais konteksts.  Oleru rūnakmens stāsts”.

13.00 - Mg.geol. Dainis Ozols – “Vidzemes un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā sastopamie minerāli un ieži”, lektora stāstījums un praktiska akmeņu apskate Oleru muižas dārzā.

14.00 - Mg. boil. Rolands Moisejevs – “Ķērpju daudzveidība Latvijas dabā”, lektora stāstījums un praktiska iepazīšanās ar ķērpjiem Oleru muižas dārzā.

15.00 - Ainavu arhitekts Aigars Lauzis - “Mūsdienu dizaina, ainavas un savas identitātes meklējumi - no Londonas uz Zeltiņiem caur Tokiju.”

 

- Pasākuma nobeigumā Kārļa Zemīša Oleru Rūnakmens pārskats, akmens apstrādes procesa prezentācija, praktiskā pieredzes pārņemšana.

 

Dalība seminārā – brīva, ar obligātu iepriekšēju pieteikšanos līdz 18.jūlijam e-pastā olerumuiza@gmail.com .

 

Daļa lekciju norises plānota Oleru muižas dārzā, lūdzam izvēlēties laikapstākļiem atbilstošu apģērbu.  

 

Pasākuma ilgums ~ 4 stundas.

 

Pasākums notiek projekta "Dārza stāsti Oleru muižā" ietvaros, un to atbalsta Vidzemes Plānošanas reģions, Valsts kultūrkapitāla fonds un Latvijas valsts meži, un Rūjienas novada pašvaldība.

 

 

      

 

Oleru muižas koka lievenis

2018.gada rudenī biedrība "Oleru muiža" noslēgusi divu gadu LEADER projekta realizāciju. Projekta ietvaros veikta Oleru muižas kungu ēkas ieejas mezglu rekonstrukcija, zāles restaurācija un attēlā redzamā koka lieveņa būvniecība.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kokkopju palīdzība Oleru muižas dižozolam

Paldies Oleru muižas pastāvīgajiem kultūras pasākumu atbalstītājiem! Ar Jūsu ziedojumu atbalstu ir pagarināts Oleru muižas lielā ozola mūžs.

 

Oleru dižozols gadu desmitu laikā ir vairrākkārt uzņēmis zibens spērienus, kā rezultātā koka kaltušās galotnes krītot radīja draudus apkārtējai videi. Kokkopji noņēma lielos kaltušos zarus un samazināja vainaga apjomu, tā rezultātā pagarinot arī koka mūžu.

 

Lai iegūtu dižozola vārdu, parastajam ozolam (Quercus robur) 1,3 metru augstumā apkārtmēram jābūt 4 metri vai koka augstumam 32 metri. Oleru muižas ozola apkārtmērs ir 4,8 metri.

 

Tā ir viena no Est-Lat projekta "Dārza Pērles" aktivitātēm.

 

 

Attēlā Tree group kokkopis Oleru muižas lielajā ozolā 16.08.2018.

Atvērtā restaurācijas darbnīca interesentiem Oleru muižā

 

Oleru muižā, Rūjienas novadā 2018.gada 27.jūnijā plkst.14.00.-16.00.

 

Oleru muižas arhitektūras un interjeru gleznojumi ir ievērojams Latvijas klasicisma mākslas paraugs. Pēc divreizējas ēkas degšanas, oriģinālie sienu gleznojumi saglabājušies fragmentāri.

2018.gadā ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes atbalstu tiks turpināta Oleru muižas kungu ēkas sienu gleznojumu konservācija.

 

Restaurācijas darbus veic Natālija Jātniece un Irbe Grīnberga.

 

Lūdzam pieteikt savu dalību pasākumā līdz 2018. gada 26.jūnijam, rakstot uz e-pasta adresi olerumuiza@gmail.com .

Kontaktinformācija : Ieva Zemīte 29224494

 

Tartu Mākslas koledžas pārstāvji Oleru muižā

 

Pavasara sākumā Tartu Mākslas koledžas Glezniecības un restaurācijas nodaļas pasniedzēji un studenti mācību brauciena ietvaros apmeklēja Oleru muižu.

 

 

 

 

 

 

 

Attēlā Tartu Mākslas koledžas mācību brauciena dalībnieki Oleru muižā 2018.gada 10.maijā

Latvijas Jaunā teātra institūta rezidence Oleru muižā

Ar rezidenci Oleru muižā sākas latviešu un igauņu mākslinieku sadarbības projekts - veltījums abu valstu simtgadei.

 

LATEST ir Latvijas Jaunā teātra institūta un Kanuti Gildi Saal iniciatīva abu valstu simtgadē veidot teātra programmu Rīgā un Tallinā, kas iepazīstinās ar procesiem kaimiņvalsts laikmetīgajā skatuves mākslā. Šis projekts turpina igauņu teātra festivālu Rīgā “Igauņu balzams” un latviešu teātra festivālu Tallinā “Läti kama”, kas notika pirms pāris gadiem un kuru centrā bija jaunie teātra mākslinieki un svaigākie iestudējumi.

Arī 2018. gadā abu valstu neatkarības dienas mēnesī tiks organizēta igauņu laikmetīgā teātra programma Rīgā un mūsu atbildes festivāls Tallinā, taču šoreiz abu pasākumu centrā būs jaundarbs "PIRMIE, KAS AIZIET", ko īpaši festivālam veidos astoņu latviešu un igauņu mākslinieku kolektīvs - režisors Valters Sīlis, scenogrāfes Austra Hauks un Epa Kubu, dramaturgs, režisors un aktieris Kārlis Krūmiņš, komponists Toms Auniņš, māksliniece un kinorežisore Kristina Normana, horeogrāfes Joanna Kalma un Karolīna Poska. Mākslinieki, kuru interešu lokā ir ne tikai abu valstu vēsture, bet arī tagadne, nākotne un sadarbības potenciāls, šonedēļ strādā 10 dienu ilgā rezidencē Oleru muižā netālu no Latvijas – Igaunijas robežas, lai radītu jaundarba ideju, struktūru un estētiku. Darba pirmizrāde Rīgā – 2018. gada februārī, bet Tallinā – 2018. gada novembrī.

LATEST ir Latvijas un Igaunijas simtgades kultūras programmu pasākums.
Producenti: Latvijas Jaunā teātra institūts un Kanuti Gildi Saal.

Karksi Sv. Pētera baznīca

Tikai 40 km attālumā no Oleru muižas Igaunijas dienvidos Karksi-Nuijā atrodas slīpā Karksi Sv. Pētera baznīca, ko ieskauj ordeņa nocietinājuma drupas.

 

Mājaslapas uzturēšanu un atjaunošanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds

 

www.kkf.lv